Druhy papiera a ich použitie: Vyznáte sa v množstve textúr?

Papier patrí medzi najdôležitejšie vynálezy ľudstva a má uplatnenie v rôznych oblastiach našich životov. Poďte sa spolu s nami pozrieť, aké druhy papiera existujú a čím sú špecifické z hľadiska využitia.

Nie je papier ako papier: aké druhy papiera poznáme?

Dennodenne používame rôzne druhy papiera bez toho, aby sme si to uvedomovali. Do tlačiarne vkladáme kancelársky papier, do baliaceho papiera balíme karonové škatule a bez papiera na pečenie si nevieme predstaviť pečenie dobrôt.

Deťom zase na výtvarnú výchovu kupujeme tvrdý papier a farebný papier. bez novinového a knižného papiera by sme si nemohli prečítať noviny ani knihy.

Zaujíma vás, aké typy papiera poznáme a aké je ich špecifické využitie? Prečítajte si sumár tých najdôležitejších informácií o najpoužívanejších druhoch papiera.

Kancelárske papiere

Medzi bežné druhy papiera v kancelárií patria kancelárske papiere. Pri výbere kancelárského papiera je dôležité venovať pozornosť nasledovným údajom:

 • Najbežnejší je formát A4, ale dostupný je aj formát A3.
 • O hrúbke a pevnosti papiera rozhoduje údaj, ktorým je gramáž. Pre bežnú tlač dokumentov postačuje gramáž 70 - 80 g/m2. V prípade tlače prezentácií alebo propagačných materiálov je vhodné voliť väčšiu gramáž, napríklad 90 - 120 g/m2.
 • Belosť sa udáva v jednotkách CIE, pričom platí, že čím je hodnota CIE vyššia, tým je kancelársky papier belší.
 • Priehľadnosť väčšinou súvisí s gramážou. V prípade potreby obojstrannej tlače je vhodný čo najmenej priehľadný papier s vyššou gramážou.
 • Čo sa týka povrchovej úpravy, bežne dostupné sú natierané lesklé kancelárke papiere určené na tlač reprezentatívnych materiálov, ale aj recyklované papiere či farebné papiere v intenzívnych, pastelových i trendových farbách.

Dizajnové papiere

Dizajnové papiere slúžia na realizáciu originálnych projektov, ako je napríklad tvorba marketingových materiálov, pozvánok, brožúr a kreatívnych tlačovín.

Do tejto kategórie zaraďujeme rôzne typy papiera určeného na realizáciu dizajnových úloh, ktoré sa odlišujú farebnosťou, povrchom či hrúbkov.

Patria sem:

 • Farebné papiere v podobe nenatieraného kartónu s prírodným vzhľadom a v pestrej palete farieb, ale aj rôzne farebné papiere z upcyklovaných materiálov s pridaním konope alebo odpadu z textilného priemyslu, čo im dodáva jedinečný vzhľad a štruktúru, a robí ich ekologickejšími.
 • Metalické papiere sa vyznačujú metalickým odleskom v rôznych odtieňoch. Zvyčajne sú dobre potlačiteľné a využívajú sa pre rozličné povrchové úpravy.
 • Transparentné papiere zahŕňajú priehľadné papiere, ktoré sa dajú použiť v rôznych oblastiach. Napríklad pergamyn má uplatnenie v potravinárstve, pretože disponuje odolnosťou voči mastnote, udržiava arómu a je priedušný. Avšak praktickým pomocníkom je aj pri tvorbe fotoalbumov a mydlových balení. Jednofarebný priehľadný papier slúži na obojstrannú tlač a dizajnérske projekty.
 • Štruktúrované papiere sú vhodné na realizáciu pestrej palety kreatívnych projektov, ako sú foldre, pozvánky, vizitky či brožúry.

Natierané papiere

Natierané papiere zahŕňajú jednostranne a obojstranne natierané papiere. Môžu byť matné, pololesklé či lesklé. Zvyčajne sú odolné voči vode. Obľúbené sú ako materiály na zhotovenie obalov, etikiet či plagátov.

V tejto kategórii nájdete aj druhy papiera, ktoré sú recyklované. Spravidla disponujú prírodným bielym odtieňom. Zhotovené sú zo 100-percentne recyklovaných vlákien.

Nenatierané papiere

Keď je reč o nenatieraných papieroch, do tejto kategórie patria ofsetové a xeroxové papiere. Disponujú vysokou pevnosťou a odolnosťou. Zvyčajne ide o bežné kancelárske papiere, vrátane recyklovaných, ktoré používate do tlačiarne na tlač bežných dokumntov.

Kartóny a lepenky

Kartóny a lepenky sú označované ako ťažšie papiere, čiže majú väčšiu gramáž.

 • Kartón disponuje gramážou od 220 - 400 g/m2. Využíva sa pri zhotovovaní pohľadníc, puzzle, pexesa či leporel. Dostupný je v lesklom i matnom prevedení.
 • Lepenky sú ťažšie papiere s gramážou od 400 g/m2 a spravidla sa používajú na výrobu krabíc. Lepenky z primárneho vlákna môžu byť jednotranne a obojstranne natierané. Patria sem knižné a strojné sivo-sivé lepenky, skladačkové lepenky, vlnitá lepenka a špeciálne lepenky. Napríklad 2-vrstvová lepenka v rolkách sa využíva na balenie balíkov.

Papiere pre digitálnu tlač

Papiere pre digitálnu tlač predstavujú rôzne typy papierov, ktoré spĺňajú požiadavky digitálnych tlačových technológií. Patria sem už vyššie spomínané druhy papiera, ako sú dizajnové papiere. natierané a nenatierané papiere, samolepiace materiály i špeciálne papiere.

Plotrové a kopírovacie rolky

Plotrové a kopírovacie rolky disponujú rôznymi šírkami a dĺžkami i farebným prevedením. Sú určené pre použitie v plotrových a veľkokapacitných tlačiarenských a kopírovacích zariadeniach.

 • Plotrové rolky sú schopné tlačiť vektorovú grafiku. Uplatnenie majú u architektov, dizajnérov, geodetov a projektontov stavieb na tlač technických výkresov, ktoré disponujú mnohými detailmi.
 • Kopírovacie rolky majú multifunkčné použitie vo veľkokapacitných kopírovacích zariadeniach.

Špeciálne papiere

Špeciálne druhy papiera disponujú vysokou kvalitou tlače a spravidla sú určené pre firemné účely. Patria sem, napríklad:

 • Magazínové papiere sú vhodné na tlač letákov, časopisov a magazínov. Disponujú rozmerovou stálosťou, dobrou potlačiteľnosťou a pevnosťou.
 • Samolepiace papiere majú univerzálne použitie v tlačiarňach i kopírkach, napríklad na označovanie dokumentov, priestorov, regálov či nástrojov. Dostupné sú v bielom i farebnom prevedeni.
 • Syntetické papiere sa v závislosti od konkrétneho produktu a jeho vlastností používajú na laserovú tlač. Dobre odolávajú vode, chemikáliám i rozpúšťadlám a majú vysokú odolnosť voči roztrhnutiut. Možno ich rozrezať, dierovať, perforovať, bigovať, lepiť i viazať.

Vyberte si z našej bohatej ponuky za výhodné ceny

Ako vidíte, existujú rôzne druhy papiera s rozličným spôsobom využitia. Ak stále váhate, ktorý papier je pre vašu domácnosť, kanceláriu či iné zariadenie tým právým, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám poskytneme odborné poradenstvo a ponúkneme produkt, ktorý najviac vyhovuje vašim požiadavkám.