Čistenie kávovaru: Tipy pre jednoduchú údržbu

Čistenie kávovaru je úloha, ktorú by ste rozhodne nemali zanedbávať. Vďaka pravidelnej údržbe nielenže zabezpečíte, že každá šálka kávy bude chutiť dokonale, ale aj celkovo predĺžite životnosť kávovaru. Či už ste majiteľom kaviarne alebo len milovníkom kávy, ktorý si chce doma vychutnať kvalitnú šálku tohto nápoja, v našom článku vám predstavíme niekoľko efektívnych tipov a trikov, ako vyčistiť kávovar rýchlo a bez problémov.

Nezanedbávajte pravidelnú údržbu kávovaru

Pravidelné čistenie kávovaru zabraňuje hromadeniu vodného kameňa kávových olejov, ktoré môžu negatívne ovplyvniť chuť vašej kávy. Tieto usadeniny navyše môžu spôsobiť aj upchávanie a poškodenie vnútorných komponentov vášho kávovaru. Čistením kávovaru však môžete predísť týmto problémom a zabezpečíte, že váš prístroj bude slúžiť spoľahlivo dlhé roky.

Ako účinne vyčistiť kávovar?

Čistenie pákových kávovarov

Začnite odstránením zvyškov kávy z páky. Použite špeciálnu kefku na čistenie mletej kávy a vyčistite hlavu kávovaru. Vložte slepý filter a spustite čistiaci cyklus  s čistiacim prostriedkom pre kávovary. Takto rozpustíte mastnoty a odstránite zvyšky kávy.

Po čistiacom cykle dôkladne opláchnite hlavu kávovaru vodou, aby ste odstránili všetky zvyšky čistiacich prostriedkov. Účinným spôsobom môže byť aj čistenie komponentov kávovaru kyselinou citrónovou. Nechajte napeňovač mlieka cez noc v citrónovej vode, vďaka čomu účinne odstránite všetky vnútorné usadeniny.

Čistenie automatických kávovarov

Hoci sa automatické kávovary čistia samy po každom použití, vyžadujú si aj manuálne čistenie. Vyberte zásobník na kávu, zásobník na vodu a odkvapkávaciu misku a umyte ich teplou mydlovou vodou. Použite mäkkú handričku na utretie vonkajších častí kávovaru. Na vnútorné čistenie použite čistiaci program kávovaru s odporúčaným čistiacim prostriedkom.

Aké čistiace prostriedky použiť?

  • Hĺbkové čistenie s bezfosfátovým práškom

Pri výbere čistiacich prostriedkov pre váš kávovar zohráva kľúčovú rolu šetrnosť k prístroju a efektivita. Pre hĺbkové čistenie odporúčame použiť bezfosfátový čistiaci prášok určený špeciálne pre kávovary. Tieto prášky sú navrhnuté tak, aby účinne odstraňovali mastnoty a zvyšky kávy bez poškodenia vnútorných komponentov kávovaru.

Čistiaci prášok môžete použiť počas preplachovania, namáčania a čistenia všetkých odnímateľných častí kávovaru vrátane varných jednotiek.

  • Čistenie kávovaru kyselinou citrónovou a sódou

Okrem toho existujú aj overené domáce metódy, ktoré môžu poslúžiť pri menej intenzívnom čistení alebo odvápňovaní.

Jednou z nich je použitie kyseliny citrónovej, ktorá je účinná pri odstraňovaní vodného kameňa a zároveň je šetrná k vnútornému prostrediu kávovaru. Rozpustením malého množstva kyseliny citrónovej vo vode a spustením čistiaceho cyklu, môžete dosiahnuť želaný výsledok.

Ďalšou alternatívou je použitie sódy bikarbóny, ktorá má jemné abrazívne vlastnosti a pomáha pri čistení vnútorných povrchov a odstraňovaní zápachu. Sóda bikarbóna sa však odporúča skôr na čistenie vonkajších častí kávovaru alebo pre odstránenie škvŕn z odkvapkávacej misky.

Odvápnenie kávovaru: Kľúč pre zachovanie kvality a chuti

Minerály a soli z vody môžu v kávovare spôsobiť hromadenie vodného kameňa, čo si všimnete podľa blikajúcej alebo svietiacej kontrolky. Na odvápnenie použite odporúčaný prípravok podľa návodu výrobcu. Po procese odvápnenia prepláchnite kávovar dostatočným množstvom vody, aby ste odstránili všetky zvyšky odvápňovača.

Pravidelná údržba a odborné servisné prehliadky kávovaru

Okrem odvápňovania je dôležitá aj pravidelná údržba, najmä v intenzívne využívaných prevádzkach. Profesionálny servis zahŕňa sanitáciu a premazanie centrálnej jednotky, nastavenie mechanických častí, dekalcifikáciu, kontrolu dávkovača vody, tlaku, tesnosti sústavy, čistenie mlynčeka a nastavenie kávovaru podľa používanej kávy, výmenu filtra vody (ak je nainštalovaný), čistenie mliečnych ciest a odstránenie kávových usadenín. Tento komplexný prístup vám môže zabezpečiť dlhodobú spoľahlivosť a výkonnosť vášho kávovaru.