Pitný režim na pracovisku: Koľko vody denne vypiť?

Hydratácia je kľúčová pre udržanie zdravia, vitality a priaznivého prostredia na pracovisku. V dnešnej dobe však často zabúdame na pitie vody a pracujeme niekoľko hodín bez toho, aby sme sa čo i len trošku napili. Nedostatočná hydratácia potom ovplyvňuje našu fyzickú kondíciu a mentálnu výkonnosť, vrátane únavy, zníženej koncentrácie a produktivity. Preto sa v článku pozrieme na to, koľko vody by sme celkovo denne mali vypiť a poradíme vám, ako udržiavať dostatočnú hydratáciu, a aké výhody to vášmu organizmu prinesie.

Pitný režim na pracovisku

O pitnom režime na pracovisku a jeho dodržiavaní nám viac hovorí zákon § 6 ods. 3 písm. b) zákona č. 124/2006 Z.z., ktorý bližšie špecifikuje povinnosti zamestnávateľa. V závislosti na konkrétnom druhu práce a na konkrétnej pracovnej záťaží je zamestnávateľ povinný poskytnúť adekvátny pitný režim a ochranu pred nadmernou záťažou vysokým teplom alebo chladom.

Koľko vody by sme mali denne vypiť?

Optimálne množstvo vody, ktoré by mal človek denne vypiť, závisí od viacerých faktorov vrátane:

 • veku,
 • pohlavia,
 • hmotnosti,
 • fyzickej aktivity,
 • prostredia, v ktorom sa zamestnanec nachádza.

Všeobecným odporúčaním je, aby dospelí ľudia vypili približne 2 až 3 litre vody denne. Počas pracovnej doby, ktorá zvyčajne trvá 8 hodín, by sme mali vypiť okolo 1 až 1,5 litra vody.

Odporúčaný denný príjem tekutín

Tabuľka uvádza odporúčaný denný príjem tekutín založený na vzorci, ktorý počíta s 30 - 45 ml vody na kg človeka.

Vaša váha v kilogramoch Odporúčaný denný príjem tekutín v litroch
50 kg 1,5 - 2,25 l
55 kg  1,65 - 2,475 l
60 kg 1,8 - 2,7 l
65 kg 1,95 - 2,925 l
70 kg 2,1 - 3,15 l
75 kg 2,25 - 3,375 l
80 kg 2,4 - 3,6 l
85 kg 2,55 - 3,8 l
90 kg 2,7 - 4,05 l
95 kg 2,85 - 4,275 l

 

Tipy na zlepšenie pitného režimu na pracovisku

1. Pravidelné prestávky na pitie vody

Zavedenie krátkych prestávok na pitie vody vám môže výrazne pomôcť udržať pravidelný príjem tekutín. Môžete si nastaviť pripomienky na telefóne alebo na počítači, ktoré vás upozornia, že je čas napiť sa.

2. Používanie aplikácií na pripomenutie

Existuje mnoho aplikácií, ktoré vám môžu pomôcť sledovať váš príjem vody a pripomínať vám, kedy sa máte napiť. Tieto aplikácie môžu byť užitočné najme pre tých, ktorí majú tendenciu zabúdať na pitný režim počas pracovného dňa.

3. Ľahký prístup k čistej pitnej vode

Zamestnávatelia by mali zabezpečiť, aby mali zamestnanci ľahký prístup k čistej pitnej vode. Riešením môže byť inštalácia fontán na vodu alebo zabezpečenie filtrovanej vody v kuchynkách a spoločných priestoroch.

V priestoroch, kde nie je prístup k vode až taký jednoduchý, môžu byť užitočné fľaše s vodou, poprípade stojan s výdajníkom na pitnú vodu.

Pozitívne účinky pravidelného pitného režimu

 • Fyzické zdravie: Pravidelný pitný režim zabezpečí optimalizáciu telesných funkcií vrátane trávenia, vstrebávanie živín a vylučovania odpadových látok. Taktiež zabezpečí správnu reguláciu telesnej teploty a podporuje zdravie pokožky.
 • Mentálne zdravie a kognitívne funkcie: Dostatok vody pomáha udržiavať optimálne fungovanie mozgu, čo môže viesť k lepšej koncentrácií, pamäti a celkovej kognitívnej výkonnosti. Taktiež znižuje únavu a podráždenosť.
 • Prevencia bolesti hlavy: Dehydratácia je častou príčinou bolesti hlavy a migrén. Pravidelný príjem vody môže pomôcť znížiť ich výskyt.
 • Detoxikácia organizmu: Voda pomáha obličkám odstraňovať toxíny a odpadové látky z tela, čím podporuje detoxikáciu a zdravie obličiek.
 • Zlepšená nálada a pohoda: Pocit hydratácie môže zlepšiť vašu celkovú pohodu a znížiť stres.
 • Podpora chudnutia: Pitná voda pred jedlom môže taktiež pomôcť kontrolovať chuť do jedla a podporiť chudnutie tým, že zvyšuje pocit plnosti.

Zabezpečte si vhodné pomôcky do kancelárie

S výberom doplnkov do vašej kancelárie vám pomôže aj Europapier.sk. Ponúkame široký sortiment, ktorý vám pomôže zariadiť vašu kanceláriu, poprípade zabezpečiť pitný režim pre zamestnancov. Taktiež tu nájdete aj ďalšie kancelárske pomôcky, od kancelárskych potrieb až po občerstvenie, ktoré by v kancelárskych priestoroch nemalo chýbať.