Logistika v podniku: Efektívny pohyb produktov

Logistika je často neviditeľným, ale pritom nevyhnutným motorom každého úspešného podniku. V tomto článku sa ponoríme do sveta logistiky a odhalíme, čo tento pojem skutočne znamená. Okrem toho sa pozrieme na najnovšie trendy a inovácie v logistike. Zameriame sa na to, ako môžu tieto pokroky pomôcť vášmu podniku, aby sa stal efektívnejším a ekologickejším. 

Čo je logistika?

Logistika je proces plánovania a realizovania efektívnej dopravy. Môžeme jednoducho povedať, že je to prepravovanie určitého tovaru na miesto, kde si to zákazník želá. Dôležité je efektívne uspokojiť požiadavky klientov včas a s čo možno najmenšími nákladmi. Zákazníci požadujú určitú úroveň kvality, rýchlosti či servisu. Pre udržanie priazne zákazníkov je dôležité, aby boli všetky tieto aspekty splnené.

Aké sú kľúčové funkcie logistiky?

1. Riadenie dodávok

Riadenie dodávok je základným pilierom logistického procesu. Dodávky je potrebné sledovať a riadiť, aby sa tak zabezpečil plynulý prechod produktu v správnom čase, v požadovanej kvalite a k svojmu zákazníkovi.

Najkľúčovejšie aktivity sú:

 • Sledovanie zásielok - Využívajte dostupné nástroje, ako napr. GPS na sledovanie zásielok. Uľahčite tak prácu nielen sebe, ale aj zákazníkom, ktorí majú časté otázky, kde sa ich zásielka práve nachádza.
 • Riadenie dodacích lehôt - Je nevyhnutné vedieť, kedy k zákazníkovi zásielka príde. Urobte si prieskum a zistite, za aký čas ste schopný doručiť zásielku čo najrýchlejšie.
 • Riešenie problémov - Môže sa stať, že počas prepravy sa zásielka poškodí. Je dôležité myslieť na 24/7 dostupnú podporu, ktorá problém jednoducho vyrieši k spokojnosti zákazníka.

2. Skladovanie

Skladovanie je ďalšou dôležitou úlohou v rámci logistiky. Skladovanie zahŕňa nielen správu skladových zásob, ale aj prijímanie, skladovanie a expedíciu tovaru.

Pri expedícií tovaru je dôležité:

 • Príprava objednávky - Pri príprave je kľúčový výber a zhromaždenie položiek pre jednotlivé objednávky podľa špecifikácií zákazníka. Vo veľkých skladoch sa na rýchle vyhľadanie tovarov používajú napr. skenery čiarových kódov.
 • Balenie - Vyberajte bezpečné materiály, ktoré vám pomôžu predchádzať poškodeniu tovaru. Nezabudnite myslieť na ekologické materiály, ako napr. kartóny.
 • Odosielanie - Voľba vhodných prepravcov je taktiež veľmi dôležitá. Podrobne sa jej budeme venovať pri doprave.

spoločnosti Europapier prevádzkujeme viac ako 50 skladov po celom svete s celkovou kapacitou presahujúcou 150 000 paliet. Sklady sú navrhnuté tak, aby mohli efektívne uskladňovať a pripravovať objednávky podľa individuálnych požiadaviek, ako je delenie, označovanie alebo balenie produktov. Niektoré sklady sú dokonca vybavené špeciálnymi rezacími zariadeniami, ktoré umožňujú prispôsobiť papier na konkrétne rozmery požadované zákazníkmi.  

3. Distribúcia

Distribúcia zohráva kľúčovú úlohu pri doručení tovaru na požadované miesto. Doprava ovplyvňuje hlavne náklady, čas doručenia a celkovú spokojnosť zákazníkov. Hlavným aspektom je výber dopravných prostriedkov - a to hlavne v prípade, ak doručujete globálne. Môžete si zvoliť medzi rôznymi druhmi dopravy:

 • letecká,
 • lodná,
 • cestná,
 • železničná doprava.

spoločnosti Europapier ponúkame komplexné distribučné služby vo všetkých krajinách, kde pôsobíme. Doručenie na nasledujúci pracovný deň je samozrejmosťou. Používame vlastnú flotilu doručovacích vozidiel alebo sa spoliehame na našich partnerov (dopravcov), aby sme zabezpečili, že vaša objednávka dorazí v perfektnom stave a načas. 

4. Plánovanie

Dôkladným plánovaním môžeme zabezpečiť hladký priebeh všetkých spomínaných aktivít. Plánovanie vám ušetrí náklady a spokojnosť zákazníkov bude tiež oveľa vyššia.

 • Predvídanie dopytu - Používajte analýzy minulých predajov, verejne dostupných dát či trhových analýz, ktoré vám pomôžu s optimálnym nákupom zásob.
 • Optimalizácia zásob - Aby ste minimalizovali náklady, je potrebné využívať metódy na efektívne využívanie zásob. Klasifikujte zásoby do ABC kategórií a zistite, ktoré položky sú najpredávanejšie, a ktorých až tak veľa nepotrebujete.
 • Riadenie výroby - Aby sa predchádzalo neželaným výpadkom či prebytkom tovaru, je dôležité riadiť výrobu tak, aby bol na základe zistených dát vždy optimálny dostatok požadovaného tovaru.

Najnovšie trendy a inovácie v logistike

1. Automatizácia

Automatizácia sa stáva nevyhnutnou súčasťou moderných logistických procesov. Umožňuje zvýšiť efektivitu, znižovať náklady a minimalizovať chyby. Automatizáciu môžeme nájsť v skladoch, kde je možné využiť automatizované skladovacie systémy pre jednoduchšie skladovanie tovarov. V doprave môžeme využiť softvéry na automatizovanie trás, čo zároveň šetrí životné prostredie, kvôli ušetreným kilometrom.

2. Digitálne technológie

Chatboty a virtuálni asistenti dokážu nahradiť ľudské zdroje a uľahčiť logistický proces. Dokážu vyriešiť požiadavky a problémy klientov alebo ich správne navigovať. Šetria sa tým náklady a podnik "vyzerá" inovatívnejšie.

Robotizácia skladov zabezpečí jednoduchšiu manipuláciu tovaru v skladoch. Autonómne skladové roboty dokážu pracovníkom pomôcť s ťažkými bremenami, a tým im zjednodušiť manipuláciu s tovarom. Drony so vstavanou čítačkou čiarových kódov alebo s RFID skenerom zase hľadajú vopred určené tovary vo veľkých skladoch. Tieto zariadenia sú čim ďalej tým viac používané vo veľkoobchodných reťazcoch.

Udržateľné logistické stratégie

Udržateľné logistické stratégie sú kľúčové pre dlhodobý úspech a zodpovednosť podnikov. 

Tieto stratégie zahŕňajú:

 • Znižovanie emisií: Používanie elektrických vozidiel na dopravu tovaru znižuje emisie skleníkových plynov a závislosť od fosílnych palív. Moderné elektrické vozidlá majú dostatočný dojazd a nosnosť na to, aby tovar doručili na správne miesto.
 • Udržateľné balenie: Používanie materiálov, ktoré sú recyklovateľné, znižuje množstvo odpadu a negatívny dopad na životné prostredie.
 • Obnoviteľné zdroje energie: Využívanie solárnej energie v logistických centrách alebo v skladoch je tiež jedným zo spôsobov, ako sa ekologickejšie správať.

Implementácia udržateľných logistických stratégií je kľúčom k dlhodobej úspešnosti a zodpovednosti podnikov. Tieto stratégie prinášajú výhody pre životné prostredie, ekonomiku aj spoločnosť. Ak hľadáte ekologické varianty balení, pomôcť vám môže aj Europapier.sk, kde nájdete širokú škálu ekologických obálok či kartónov pre bezpečné balenie produktov.